Eğitim Sistemimiz

Home »  Eğitim Sistemimiz

Ring Kickboks olarak kickboksu herhangi bir dövüş sporundan çok daha ötede görüyoruz. Bu görüş de eğitim sistemimizi bilim öncülüğünde sürekli geliştirmemize neden oluyor.
Sistematik olarak ilerleyen eğitim kısa sürede çok daha yüksek verim getireceğini biliyoruz. Her antrenmanda her çalışmayı yaptırmayıp, amaca uygun kas gruplarını, eklemlere ve bağlara zarar vermeden, programlı şekilde çalıştırarak doğru tekniğin en yüksek güç ile uygulanmasını sağlıyoruz.
Salonumuzda antrenmanlar kişiye özgü yapılır.
Her bireyin gücü, kuvveti, yaşı, kilosu, cinsiyeti, Kickbox’u yapmışlık seviyesi birbirinden farklıdır.
Kabiliyet, esneklik, beceri düzeyi de birbiriden farklıdır. Aynı zamanda bireylerin Kickbox’tan beklentisi de aynı değildir. Zayıflamak, stres atmak, savunmayı öğrenmek, özgüven kazanmak, fit olmak, kondisyon kazanmak, güç kazanmak, maça çıkmak isteyen vs. gibi.
Bu sebeplerden dolayı içimizdeki her bireyin sağlığını düşünüp, daha kaliteli antrenmalar yapıp, Kickbox’u tepeden tırnağa, her yönüyle sizlere dosdoğru aktarmak için, salonumuzda antrenmanlar kişiye özgü yapılır.
Antrenmana öncelikle ortalama altı veye yedi dakika başlangıcı hafif gittikçe temposu artan koşu ile başlarız. Amaç kalp ritmini yavaşça hızlandırıp genel antrenman seviyesine çıkartıp, zihin ve bedene ilk hareket uyarısını vermektir. Koşunun sonunda 1-2 dakika dinlendikten sonra yorgunluk ve kalp ritmine uygun olan yerinde,hafif zıplamalı hareketlerle devam ederiz. Bu zıplamalarla tekrar bir ritim sağlayıp yavaş ama sürekli artan tempoyla hareketleri basitten zora dogru uygularız. Yumruk çalışması yapılacaksa yumruğa, tekme çalışması yapılacaksa tekme hareketlerine ağırlık veririz. Çalışma olarak tekme ve yumruk aynı anda çalışılacaksa tekme yumruk arasındaki hareket geçişlerine dikkat ederiz. Koşudan sonra ısınma hareketlerindeki amaç eklemleri,kasları,bağları kuvvetlendirip, direnç seviyesini arttırıp,bedendeki genel sıkılığı sağlayıp patlama gücü hareketlerine bir başlangıç temeli oluşturmaktır. Doğru ve rahat esneyebilmek için gerekli ısınmayı sağlamaktır.
Isınmalardan sonra ilk esnemeler gövde esnemeleridir. Mümkün olduğu kadar ilk etapta ani hareketlerden kaçınarak esnemelerin başlangıcında yavaş ve sıkıştırarak esneme yaparız. Esnemelere bel esnemesiyle başlayıp boyun, omuz ve kol esnemeleriyle devam ederiz.
Daha sonra ayak açma hareketlerine başlarız.
Esnemeye başladığımızda aşırı zorlamalarda kas, kas lifi elastikiyetini kaybeder ve sertleşir,dokuların yaralanmasına sebep olur. Daha sonraki çalışmalarda esneme ve tekme atarken sürekli acı hissedilir, bu da tam performansa ulaşılmasını engeller.

Ayak açmaya başladığımızda hareketleri uygularken ağır hareket ederiz. Dogru ve etkili esnemek için her esneme hareketinde omurganın dik, diz ekleminin gergin olmasına dikkat ederiz. Esneme sırasında nefes verip, performans seviyesine göre 10 veya 60 saniye süresince beklemeler yaparız.
Isınma sonrası esnemelerini bitirdikten sonra ortalama 1-2 dadika dinlendikten sonra genel antrenmana başlarız.
Kişileri,bulunduğu seviyeye göre küme küme ayırıp ihtiyaçlarına göre antrenman yaptırır, dengi ile eşleştiririz.
Daha önce hiç Kickbox yapmadıysanız sizi ısınma ve esnemelerin sonunda kimseyle eşleştirmeyerek ayna karşısına alırız. Amaç her tekniği teker teker teknik ve eklem hareket yönünde bedene doğru aktarmak, kasları, bağları sıkılaştırmak, torba antrenmanlarına başlayacak kadar güç, kuvvet ve kondisyon sağlamaktır.
Bu süreç sizin gelişim sürecinize göre ortalama dokuz ders sürer. Sonrasında beden hazır olunca, teknikler düzgün çıkmaya başlayınca, gerekli sıkılık sağlanınca yine çok zorlamadan kum torbası çalışmaları başlar. Ayna çalışmasıyla, kum torbası çalışması arasında eklem ve açı aktarımında farklılıklar vardır. İlk beş dersten sonra torbaya alışmış olup daha sonra torba karşısında özgürce tam güç kullanarak atrenman yapmaya başlarsınız.
Başlangıçtaki ayna antrenmanlarının gelişim hızı ortalama %30’dur. Torba çalışmalarının ilk beş dersten sonra gelişim hızı ise ortalama %60’lara çıkar. Asıl antrenmanlar bu süreçten sonra başlar.

Birbirini takip eden periyodik çalışma sistemlerimizi sizin bulunduğunuz seviyeye göre şekillendirir ihtiyaçlarınızı karşılarız. Kaldıramayacağınız antrenmanı ve yapmaya hazır olmadığınız teknikleri yaptırmayız.

Derslerimize katılıp bire bir eğitim alma fırsatınız yoksa veya dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden ulaşabileceğiniz bir hatırlama video seti isterseniz, eğitim sistemimizin ilk basamaklarına dünya çapında en kaliteli ve büyük eğitim platformlarından birisi olan Udemy üzerinden ulaşabilirsiniz.

Türkçe anlatımlı kickboks kursu: udemy.com/kickboks
Kickboxing course announced in English: udemy.com/kickboxing

Örnek videolar

Direkt YumrukIsınmalarBacak EsnemeleriBandaj Sarma